Back to All Events

O kulturi oblačenja

sd-dogodki-bernarda-jeklin-bernarda-zarn.JPG

Knjiga Obleka – kaj, kdaj, kako avtorice Lee Pisani je bila povod za živahen klepet v skednju Škrabčeve domačije o kulturni oblačenja. O stilih, pravilih in navadah oblačenja je znanje Lee Pisani s svojimi bogatimi izkušnjami dopolnjevala Bernarda Jeklin. Spretno, napeto in sproščeno pa je med poznavalkama oblačilne kulture kot voditeljica pogovora krmarila Bernarda Žarn.

Obiskovalci večera, ki so do zadnjega kotička napolnili leseni skedenj, so lahko izvedeli marsikateri zanimiv, predvsem pa uporaben napotek za oblačenje. Prisluhnili so lahko marsikaterim izkušnjam Lee Pisani, ki jih je pridobivala v praksi kot svetovalka za celovito podobo osebnosti, in Bernarde Jeklin, ki je s svojim medijskim delom desetletja zasledovala trende in manire oblačenja. Sproščen in duhovit pogovor, ki je nemalokrat izzval glasen smeh po skednju, pa je bil obarvan kot parafraza misli dr. Antona Trstenjaka, da je obleka neposredno, nikoli prav povsem odložljivo sredstvo javnega obnašanja. Kot je poudarila Lea Pisani: obleke pripomorejo k celostnemu vtisu o človeku. Ni prestižnost blagovnih znamk oblek tista, ki upravičuje sloves lepo oblečenega, temveč je to urejena in z osebnostjo ter s profesionalnimi zadolžitvami skladna oblačilna podoba. Splošen vtis o oblačenju Slovencev je po mnenju obeh poznavalk dober oz. zadovoljiv, čeprav je ob vprašanju Bernarda Jeklin izrazila rahlo razočaranje, da smo Slovenke in Slovenci posvojili »casual« za vse priložnosti.

Ob priložnosti predstavitve knjige Obleka – kaj, kdaj, kako je bila v Kersničevi kovačnici razstava oblikovalcev unikatnega nakita, združenih v združenih v društvo DONS in predstavljenih v omenjeni knjigi. Obiskovalci so lahko na enem mestu občudovali unikatne mojstrovine Tanje Zorn GrželjMartine ObidDalije Sega, Romi Bukovec, Huberta ŠirokaPetre BoleSrečka Molka,  Žarka Ognjenoviča, Nataše Grandovec. Sandre Kocijančič, Ande Klančič, Doroteje Zupan in Christopha Steidla Porente.

***

PREJ (17. 2. 2011) je bilo v skednju Škrabčeve domačije

slovenski slovstveni folklori – umetnosti slovenskih narečij ob mednarodnem dnevu maternih jezikov z prof. dr. Marijo Stanonik, Mojco Horvat, Špelo Frlic in Bogdano Herman.

SLEJ (21. 4. 2011 ob 19ih) bo v skednju Škrabčeve domačije 

debatni izziv o medijskem fenomenu elit v Sloveniji  z Marto Kos Marko, Dejanom Steinbuchom, Janezom Škrabcem, Alenko Gotar, Nevenko Črešnar Pergar in dr. Jerco Legan Cvikl, avtorico monografije Razgaljeni: medijski fenomen elit v Sloveniji.

**

Vabljeni tudi na klepet v Riko Hiše z Juretom Kotnikom!

Previous
Previous
February 21

Poklon umetnosti slovenskih narečij ob mednarodnem dnevu maternih jezikov

Next
Next
April 22

V skednju razgaljali elite