Za študij prava se je odločil hipno, med vožnjo z avtobusom mimo Pravne fakultete. Morda tudi zato poudarja pomen intuicije pri sodniškem delu. Tisti preblisk ga je namreč usmeril na pot, ki ga je po naglem vzponu v poklicnih vrstah popeljala v vrh evropskih pravnikov.
Vabljeni v četrtek, 17. aprila, ob 19. uri v skedenj Škrabčeve domačije
na retorično zgovoren in vsebinsko bogat pogovor z dr. Markom Bošnjakom,
predsednikom Evropskega sodišča za človekove pravice.
Usmerjal ga bo urednik Delove Sobotne priloge dr. Ali Žerdin.
Od obsega se zvrti: kariera dr. Marka Bošnjaka zaobseže sodniško, odvetniško in akademsko polje, zelo zgodaj ga najdemo v mednarodnih projektih, v biografijo je vpisal izkušnje sodelavca in svétnika pri različnih inštitutih in sodiščih, odvetnika in partnerja pri družbi Čeferin in partnerji ter univerzitetnega predavatelja. Vse njegovo bogato delovanje povezujejo človekove pravice. Leta 2016 je tudi dejansko prisegel kot sodnik Evropskega sodišča za človekove pravice v Strasbourgu, od lanske pomladi je njegov predsednik.
Dr. Marko Bošnjak je odličen, razumljiv sogovornik z nedvoumnimi stališči. Ko razgrne podobo pravnika, je jasen: paragrafi delujejo samo v povezavi z vrednotami. Ob nespornem znanju izpostavi tudi intuicijo in, kot dodano vrednost, pridobljen in privzgojen občutek za pravičnost. Predvsem pa, pravi, mora sodnik biti dober človek. Kar velja tudi za odvetnike in pravnike nasploh.
Usklajevanja stališč sodnikov, ki so vsak zase velika osebnost, so ga obogatila s pogledom na čudoviti, raznoliki mehanizem Unije. Če primerjamo stanje človekovih pravic v Sloveniji ali Evropi z nekaterimi drugimi kontinenti in drugimi deli sveta, po njegovem živimo v zelo dobrem svetu. Pogovor v skednju Škrabčeve domačije bo iskal podrobnejše razlage in manj enostaven prikaz tega stanja.