Back to All Events

O mistiki molka pred neizmerljivim, neizgovorljivim

Dr. Anton Jamnik in dr. Branko Senegačnik sta s filozofskega, teološkega in kulturološkega vidika orisala pomen in vrednost Škrabčevega odkritja performativa.

Kot sta dokazala dr. Igor Ž. Žagar in dr. Matejka Grgič, je pater Stanislav Škrabec skoraj 50 let pred enim najbolj briljantnih oxfordskih predstavnikov analitične filozofije Johnom L. Austinom odkril in razvil teorijo performativnosti.

Performativne (izvršilne) imenujemo tiste izjave, s katerimi se neposredno ob izrekanju opravlja ali dogaja tisto, kar je naznačeno/izrečeno. To niso povedi o dogajanju, ki je od povedi različno. To so izjave, ki dejanj ne opisujejo, temveč jih kar izvršujejo. Nekateri to imenujejo govorna dejanja. Z izrekanjem izjave obljubim se obljuba tudi zgodi. To ni poved o dejstvu obljube, temveč je dogajanje obljube (da besedo tudi držim). Takšnih izvršilnih izjav je veliko, npr. Čestitam vam! ali Zelo vas cenim! Nanašajo pa se na vsa tista neizmerljiva stanja, ki jih je analitična filozofija prezrla zaradi svoje empirične in racionalne drže.

Nekateri predstavniki analitične filozofije oziroma logičnega pozitivizma (Austin, Wittgenstein) pokažejo na dokončno preseženo omejevanje smiselnosti govorjenja, pokažejo na ugotavljajoče sodbe o izkustveno preverljivih dogodkih in dejanjih (redukcija razuma zgolj na empirično, naravoslovno področje). Izkazalo se je, da obstajajo tudi druge uporabe govora, ki so smiselne. Tako p. Škrabec kot pozneje analitična filozofija nazorno pokažeta, da ob govoru o dejstvih, kakršno je npr. naravoslovje, obstaja tudi govor, ki izpričuje neizmerljivo, neizrekljivo in na način osmišlja življenje. V tem kontekstu sodobne filozofije p. Škrabec velja za briljantnega misleca, jezikoslovca, ki je s preroško navdahnjenostjo in ustvarjalnostjo ob koncu 19. stoletja nazorno pokazal na to, da »človek neskončno presega človeka« (B. Pascal) in ga nikakor ne moremo omejiti zgolj na empirično-naravoslovno znanost. Človek je veliko več od »kupčka materije« je neobvladljiv in poln presenečenj ter novih pričakovanj.

Večer je z igranjem na lutnjo zaokrožil Boris Šinigoj.

Previous
Previous
March 6

P. Stanislav Škrabec, veliki mislec in vizionar

Next
Next
April 6

Iskriv večer z Brankom Đurićem-Đurom