Prvi predsednik demokratično izvoljene Skupščine Republike Slovenije, oče slovenske ustave, nekdanji disident, pravnik, ena od ključnih osebnosti osamosvojitvene zgodovine, profesor dr. France Bučar je pred mnogoštevilno publiko delil svoje poglede na aktualno družbeno-politično stanje Slovenije. Izhodišče pogovora je bila njegova najnovejša knjiga Temelji naše državnosti, v kateri je zaobjel kompleksnost procesov vzpostavljanja moderne, demokratične, gospodarsko učinkovite države.
Knjiga Temelji naše državnosti prihaja v slovenski skrajno razgreti kulturni in politični prostor ravno v pravem trenutku, saj se je naša država po dvajsetih letih samostojnega obstoja znašla v globoki strukturni, gospodarski, finančni in politični krizi, v kateri se zdi, da je treba v temeljih ponovno premisliti o tem, kaj s svojo državo sploh želimo doseči in kako.
France Bučar začne svojo zgodbo v času prve in druge svetovne vojne; predstavi Slovenijo v mednarodnem okolju ter njeno pot v lastno državnost po razpadu Jugoslavije. Jedro knjige tvori analiza vseh odklonov (npr. pojav tajkunov), do katerih je prišlo v dvajsetih letih obstoja samostojne Slovenije, se dotakne bremena gospodarske in politične dediščine, odmika od temeljnih moralnih in etičnih vrednot, nove politične delitve, vloge paradržave, moralne integritete nosilcev odločanja, lika poslanca kot svobodne osebnosti in temeljnega protislovja naše družbe – avtoritarne države v demokratični preobleki.