Kaj je ljudsko gledališče? Zakaj uprizarjati lastno dediščino? Zakaj pravzaprav sploh igra?
V tokratnem pogovoru se bomo posvetili večplastnemu vprašanju (sodobnega) ljudskega gledališča na Slovenskem. Natančnejše odgovore bo v sproščenem pogovoru z etnologinjo dr. Ano Vrtovec Beno, katere monografsko delo pod naslovom Od ljudskega gledališča do uprizarjanja dediščine je izdal Glasbenonarodopisni inštitut ZRC SAZU, iskal etnolog in radijski napovedovalec dr. Ambrož Kvartič.
Etnologinja dr. Ana Vrtovec Beno je raziskovalka na Glasbenonarodopisnem inštitutu ZRC SAZU in kustosinja Gorenjskega muzeja. Pozornost namenja raziskovanju sodobnega ljudskega gledališča in folklore na Slovenskem ter vprašanju ljubiteljske ustvarjalnosti in identitete. Je članica Slovenskega etnološkega društva, avtorica monografije Od ljudskega gledališča do uprizarjanja dediščine ter avtorica številnih strokovnih in znanstvenih prispevkov. Kot kustosinja etnologinja je avtorica več začasnih in stalnih razstav ter postavitev zasebnih zbirk.
Etnolog in folklorist dr. Ambrož Kvartič je pedagoški sodelavec Oddelka za etnologijo in kulturno antropologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, ki se raziskovalno ukvarja s sodobno slovensko pripovedno folkloro in njenimi širšimi kulturnimi konteksti. Že desetletje dela kot radijski in televizijski napovedovalec, je avtor izobraževalnih, dokumentarnih in razvedrilnih radijskih oddaj ter vsebinski sodelavec televizijskih kvizov na RTV Slovenija. Poleg strokovnih in znanstvenih besedil piše leposlovje za otroke, ukvarja pa se tudi z glasbenim gledališčem kot igralec in avtor libretov za muzikale.