Vse njegove funkcije in opravila bi zlahka zapolnile celotno to vabilo. Je gost, ki bo od doma do Hrovače opravil najdaljšo pot od vseh gostov doslej. Dvanajst ur.
Vabljeni v četrtek, 17. oktobra, ob 19. uri v skedenj Škrabčeve domačije
na pojočo slovenščino z ameriškim pridihom:
Joe Valenčič bo o svojem povezovanju dveh domovin skozi eno kulturo pričeval
v zanimivem pogovoru.
Joe Valenčič je Slovenec ne le po narodnosti, ampak po poklicu. Živi in deluje v mestu z več kot šestdeset tisoč prebivalci slovenskega rodu, Clevelandu. Vsako soboto jih v radijski oddaji poveže z glasbo in novicami iz stare domovine.
Valenčič odkriva in registritra vpliv sonarodnjakov v kulturi Združenih držav, ker »nam zavedanje o pomembnem slovenskem vplivu v ameriški kulturi pomaga, da smo lahko ponosni na svojo identiteto.« Soustanovil je National Cleveland-Style Polka Hall of Fame (in podaril dvesto starih plošč Slovenskemu etnografskemu muzeju v Ljubljani). Slovenski filmarji so mu hvaležni za podnaslavljanje in promoviranje sodobne slovenske kinematografije v ZDA. Odkril je najstarejši slovenski dialog v ameriškem filmu, izgovorjen leta 1954, in najstarejši radijski prenos, ki je v Združene države posredoval koncert trboveljskega zbora Slavček. Izbrskal je kopije prvih metrov v Sloveniji posnetega zvočnega filma in sodeluje pri nastajanju filmov sodobnih dokumentaristov z izseljensko tematiko. Odprta so mu vrata vseh najvišjih kulturnih ustanov v matični Sloveniji.
Predseduje Slovenski zvezi v Ameriki in Clevelandski federaciji društev Slovenske narodne podporne jednote (SNPJ), največji slovenski organizaciji v ZDA. Predstavljal je Slovence v ZDA kot član mednarodnega Sveta Vlade Republike Slovenije za Slovence po svetu. Letos je bil imenovan za člana nove komisije države Ohio za stike z Vzhodno Evropo.
Ob zahvalnem dnevu ga najdete na Festivalu slovensko ameriške polke, trajno pa od lanskega leta dalje med imeni v Clevelandski dvorani slavnih.