Poznavalca in spremljevalca vzvodov in struktur moči Ali Žerdin in Aleksander Lucu sta v pogovoru v skednju Škrabčeve domačije razkrivala gospodarsko-politične epicentre vpliva ter njegove usodnosti na aktualne družbene razmere. Izhodišče njunega pogovora je bila nova Žerdinova knjiga Omrežje moči.
Empirično gradivo iz Žerdinove knjige Omrežje moči, ki je izšlo meseca oktobra pri Mladinski knjigi, se je v avtorjevi podatkovni bazi kopičilo več kot desetletje: gre za podatke o osebah, ki zasedajo ali so zasedale pomembne položaje v političnih strankah, vladi, parlamentu in prestižnih civilnodružbenih združenjih. Več tisoč imen in priimkov sestavlja slovensko politično-ekonomsko-kulturno omrežje, ki ima svojo formalno in neformalno dimenzijo, v tem omrežju pa je koncentrirana ekonomska moč in politična oblast.
Žerdin si je zastavil vprašanje: kaj se je v zadnjih letih dogajalo v samem središču struktur gospodarske moči? Kdo so ljudje, ki nadzirajo in vodijo velika podjetja? Kako so povezani med seboj? Kakšne vzorce najdemo v omrežju, ko je direktor pomembnega podjetja hkrati član nadzornega sveta drugega podjetja, direktor drugega podjetja pa je hkrati nadzornik v tretjem, četrtem podjetju? Kdo je v središčih vpliva, moči in ugleda? In kaj se s temi ljudmi zgodi, ko se zamenja politična oblast? Je omrežje gospodarske elite dovolj močno, da si samo postavi politično oblast? Ali morda velja obratno – da je politika tista, ki plete tudi omrežja gospodarske moči?