Doprsni kip enega izmed najpomembnejših jezikoslovcev slovenistov p. Stanislava Škrabca je v soboto, 8. januarja 2011, pred množico zbranih na Erjavčevi ulici na aleji slavnih mož odkril akad. prof. dr. Jože Toporišič, blagoslovil pa nekdanji kostanjeviški gvardijan ter ustanovitelj in prvi predsednik Škrabčevega odbora p. Niko Žvokelj.
V začetku januarja so frančiškani v Novi Gorici praznovali 200-letnico
svojega prihoda na Kostanjevico, v okviru svojih praznovanj so posebno pozornost posvetili tudi svojemu bratu p. Stanislavu Škrabcu, ki je skoraj 43 let preživel v zavetju kostanjeviškega samostana. 8. januar so označili kot Dan p. Stanislava Škrabca in slovesno odkrili Škrabčev doprsni kip, ki ga je izdelal akad. kipar Mirko Bratuša, omogočil pa patrov pra pra nečak Janez Škrabec.
»Dva doma ima človek: tistega, kjer je živel otroško zoro svojega življenja, in onega, kjer se je gradil in oblikoval v delu. Prvi je globoko in intimno njegov, v drugem se povezuje s svetom in soljudmi. Hrovača in Kostanjevica, ter s Kostanjevico Gorica, sta tako povezani znotraj ene življenjske zgodbe, velike zgodbe, ki pa je poznala tudi mile in srčne trenutke. Ta intimna in delovna vez v življenju patra Stanislava Škrabca, skupaj z vsem, kar sta Gorica oz. Kostanjevica naredili za raziskovanje, širjenje in poglabljanje dela našega jezikoslovca – ostaja živa tudi danes«, je v svojem nagovoru poudaril Janez Škrabec. »V Škrabčevi družini smo ponosni, da delo patra Stanislava še naprej doživlja tolikšno pozornost in poglobljene obravnave, in hvaležni vsem, ki k temu prispevajo svoj trud in sredstva. Radi se pridružujemo tem zavezam s svojim sodelovanjem in gotovo je danes dan, ki nas je še bolj povezal z Novo Gorico«, je še dodal.
Na slovesnem odprtju so bili navzoči tudi mnogi frančiškani, slovenisti in jezikoslovci, člani družine Škrabec. Odprtje spomenika je počastila tudi ministrica za kulturo RS gospa Majda Širca, novogoriški župan in državni svetnik Matej Arčon in ribniški župan Jože Levstek. Slovesnost je s petjem požlahtnil oktet Vrtnica, z gledališko besedo pa igralec Janez Starina. Slovesnosti na Erjavčevi ulici je sledila spominska maša, ki jo je daroval provincial slovenskih frančiškanov p. Stane Zore.