Dogodki Škrabčeve domačije
Dobrodošli na druženjih
z iskrivimi gosti ali vznemirljivimi temami
Srečanja z zanimivimi gosti, predavanja, pogovori, branja in nastopi – Škrabčeva domačija ima vedno nove načine, da skozi običajna druženja ali popolnoma nove pristope usmeri pozornost na najboljše, najbolj priljubljene, včasih drzno provokativne mislece, ustvarjalce, duhovite izvajalce. Takšno je njeno kulturno poslanstvo in ni jih malo, ki mu željno sledijo.
Napovednik
Vabljeni na pogovor z dr. Petrom Čeferinom
Dr. Peter Čeferin, legenda med odvetniki, z odmevnimi primeri in najdaljšim odvetniškim stažem pri nas, je v kratkem času poslal med bralce kar tri knjige prigod in izkušenj s svoje bogate življenjske poti: Moje odvetniško življenje, Valat in Moje zgodbe. Slikovite zapise, v katerih minimalistično zgošča svoje življenje, bo še slikoviteje in zgovorno oživil v pogovoru s Carmen L. Oven. Vabljeni v sredo, 26. novembra 2014, ob 18. uri v skedenj Škrabčeve domačije.
Biti človek - pogovor s Cirilom Zlobcem
S svojo trideseto pesniško zbirko Biti človek je bil gost Škrabčeve domačije pesnik, romanopisec, esejist in prevajalec, akademik Ciril Zlobec. Z njim se je pogovarjala televizijska voditeljica in zanosna bralka Bernarda Žarn.
O zvezdah na Slovenskem
Izhodišče za pogovor je izid knjige Slava – kup težav in razočaranj? novinarke Sonje Javornik, ki že več kot dve desetletji spremlja zvezdniško sceno iz prve vrste. O tem, kaj potrebuje nekdo, da postane zvezda, ali na tako malem trgu, kot je Slovenija, sploh lahko govorimo o zvezdniškem sistemu in kakšno je v resnici zvezdniško življenje, sta spregovorila tudi Jan Plestenjak in Saša Lendero, nedvomno dve med najbolj sijočimi zvezdami na našem estradnem nebu. Pogovor je vešče usmerjala Vesna Milek.
Odlično v družbi Katarine in Jana
Katarina Čas in Jan Cvitkovič gosta aprilskega večera v skednju Škrabčeve domačije.
Nocoj o Padlih maskah
Z dr. Zdenkom Roterjem je o njegovi knjigi Padle Maske, ki razkriva mnoga zakulisja povojne socialistične in sedanje samostojne Slovenije, vodil pogovor Peter Frankl, glavni urednik in direktor Časnika Finance.
Škrabčeva ustanova o dvojini
Ustanova patra Stanislava Škrabca je na predvečer svetovnega dneva maternih jezikov pripravila pogovor o dvojini v slovenskem jeziku, poeziji in življenju nasploh.
Pogovor o Evropi
Je Evropa dinozaver ali gazela? Se ideja o skupni Evropi podira? Kaj je vezivno tkivo evropske skupnosti?
Arhiv dogodkov
Letošnji dogodki
Vabljeni v četrtek, 17. oktobra, ob 19. uri v skedenj Škrabčeve domačije na pojočo slovenščino z ameriškim pridihom: Joe Valenčič bo o svojem povezovanju dveh domovin skozi eno kulturo pričeval zanimivem pogovoru.
Vabljeni v sredo, 18. septembra, ob 19. uri v skedenj Škrabčeve domačije na vsrkavanje zgodb in modrosti, ki jih nesebično razdaja pričevalec in zapisovalec zgodb, novinar Ervin Hladnik Milharčič, tokrat v dialogu z Markom Crnkovičem.
Kaj je ljudsko gledališče? Zakaj uprizarjati lastno dediščino? Zakaj pravzaprav sploh igra?V tokratnem pogovoru se bomo posvetili večplastnemu vprašanju (sodobnega) ljudskega gledališča na Slovenskem. Natančnejše odgovore bo v sproščenem pogovoru z etnologinjo dr. Ano Vrtovec Beno, katere monografsko delo pod naslovom Od ljudskega gledališča do uprizarjanja dediščine je izdal Glasbenonarodopisni inštitut ZRC SAZU, iskal etnolog in radijski napovedovalec dr. Ambrož Kvartič.
V soboto 1. junija, 2024,
vabljeni na spomladansko sobotno druženje
na vrt Škrabčeve domačije
na sejem nežno rabljenih predmetov.
Vabljeni v ponedeljek, 13. maja, ob 19. uri v skedenj Škrabčeve domačije na večer z uglednim zagovornikom človekovih pravic ddr. Rudijem Rizmanom in njegovim mlajšim kolegom Luko Lisjakom Gabrijelčičem, zgodovinarjem, odgovornim urednikom Razpotij in kolumnistom.
Vabljeni v torek, 9. aprila, ob 19. uri v skedenj Škrabčeve domačije na živo besedo mojstra pisne artikulacije Grega Repovža, odgovornega urednika revije Mladina, in novinarja Boruta Mekine.
Vabljeni v torek, 19. marca, ob 18. uri v skedenj Škrabčeve domačije na poglavje iz zgledne komunikacije med raziskovalcem, predavateljem in podjetnikom dr. Dejanom Verčičem in sogovornico Suzano Kos.
Vabljeni v torek, 27. februarja, ob 18. uri v skedenj Škrabčeve domačije na izmenjavo življenjskih izkušenj svežih nagrajencev Združenja Manager – Marte Kelvišar in Branka Franca Selaka.
Vabljeni v nedeljo, 14. januarja 2024, ob 17. uri v skedenj Škrabčeve domačije na pogovor v živo in iskrivo s prof. dr. Urošem Ahčanom ob njegovi knjigi s kirurško povednim naslovom Skalpel.
V njegove izpovedi bo zarezala mojstrica intervjujev Vesna Milek.
Dogodki 2023
V sredo, 22. novembra 2023, ob 18. uri vas vabimo v skedenj Škrabčeve domačije v Hrovači: dr. Mateja Ratej bo v dialogu z dr. Draganom Petrovcem odstirala psihološko, družbeno, sociološko sliko ženskih zločinov iz svoje knjige Rožengrunt.
Vabljeni v sredo, 13. septembra, ob 19. uri v skedenj Škrabčeve domačije na jesensko zresnjen dialog ob knjigi Pustila bi jih trohneti: Antigonina paralaksa filozofinje dr. Alenke Zupančič.
Pogovor z njo o Antigoni, junakinji za vse čase, bo vodil dr. Stojan Pelko.
Vabljeni v četrtek, 29. junija, ob 19. uri v skedenj Škrabčeve domačije na predstavitev zgodb o Stanislavu Mihaelu Škrabcu, dolgoletnem direktorju RIKO Ribnica. Življenjepis v stripu s povednim naslovom Direktor bo skupaj s protagonistom in avtorico besedila Andrejo Škrabec listal Žiga X Gombač.
10. junija 2023 vabljeni na živahno sobotno dopoldne na Škrabčevi domačiji, kjer si bomo preprodajali, izmenjevali in tudi podarjali nežno rabljene predmete.
Počaščeni smo, da bo v četrtek, 1. junija, ob 19. uri svoje besede iskrivo in v živo z nami delila prva predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar v pogovoru z Darjo Groznik. Vabimo vas, da se nam pridružite na tem posebej zanimivem večeru.
Vabljeni v četrtek, 18. maja, ob 19. uri v skedenj Škrabčeve domačije na besedno pogostitev z življenjskimi specialitetami chefinje Ane Roš, pri strežbi ji bo asistirala televizijska urednica in voditeljica Marjana Grčman.
Vabljeni v sredo, 22. marca, ob 19. uri
v skedenj Škrabčeve domačije na merjenje zgodovinskih razdalj
in bližnjic z doktorjem zgodovine in muzealcem
Tonetom Kregarjem in sogovornico Ksenijo Horvat.
Vabljeni v nedeljo, 26. februarja, ob 17.30 v skedenj Škrabčeve domačije na spokojen iztek vikenda skozi razmišljanja o zdravniškem poklicu v vrtincu epidemije in okrog njega z zdravnikom Davidom Zupančičem in Markom Crnkovičem, ki je prebral njegovo knjigo Življenje v sivi coni.
V četrtek, 19. januarja, ob 18.30 vas vabimo v skedenj Škrabčeve domačije na izmenjavo poslovnih pa tudi dragocenih življenjskih izkušenj med managerjema leta 2022, Sabino Sobočan in Blažem Brodnjakom. Njun pogovor bo usmerjala in spodbujala Petra Juvančič, izvršna direktorica Združenja Manager.
Dogodki 2022
V sredo, 23. novembra, ob 18. uri vabimo v skedenj Škrabčeve domačije na razgibavanje možganov in preizpraševanje ravnanj ob tem, kar spoznava v svoji pred kratkim objavljeni knjigi HOMONIZEM Andrej Drapal.
V sredo, 21. septembra, ob 19. uri, vas vabimo v skedenj Škrabčeve domačije na poglobljen pogovor o aktualnih krizah in dilemah, kot jih vidi in presojaMAG. MIRKO CIGLER, dolgoletni vojaški strokovnjak, diplomat in zdaj publicist s sogovornico KSENIJO HORVAT.
30. 6. 2022 smo na Škrabčevi domačiji izvedli predstavitev projekta Okusi suhorobarske dežele.
V četrtek, 16. junija je imel skedenj Škrabčeve domačije čast gostiti prvo predsednico Državnega zbora RS.
Mag. Urška Klakočar Zupančič se je ob veliki zasedenosti odzvala povabilu na pogovor z Darjo Groznik.
Meseca maja sta v skednju Škrabčeve domačije nalila čistega pelina v pogovoru o tegobah srednjih let MIHA ŠALEHAR, prijatelj in tolažnik izza radijskega mikrofona in avtor knjige PUSTOLOVEC ZMOTE,
in NATAŠA ŠTEFE, njegova radijska kolegica, sicer pa kritična opazovalka in pronicljiva izpraševalka.
V sredo, 13. aprila sta na pomladni večer pričevanj in spominov ob knjigi SPOTIKANJA v skedenju Škrabčeve domačije spregovorila Lado Ambrožič, dolgoletni urednik in obraz slovenske televizije, in sogovornica Vesna Milek.
Dogodki 2021
V okviru projekta Obedi ter obredi (OTO) smo v prostorih Škrabčevega skednja izvedli kulinarično delavnico za mlade.
V sredo, 20. oktobra, smo v skedenju Škrabčeve domačije doživeli sproščen večer z antropologom dr. Danom Podjedom in sogovornico Vesno Milek.
Na vrtu Škrabčeve domačije sta četrtek, 26. avgusta, Simona Škrabec in Slavko Bobovnik na glas razmišljala o prevajanju in tolmačenju, pomembnosti jezikov, predvsem pa o Simonini knjigi kratkih zgodb.
Dogodki 2020
V sredo, 2. septembra 2020, sta na vrtu Škrabčeve domačije ostrila misli in bistrila poglede na aktualnost in stvarnost Marcel Štefančič ml., mož, ki je opisal več filmov, kot jih navaden Zemljan lahko prebavi, in prva avtoriteta talk showa na slovenski televiziji, in Boštjan Videmšek, mož, ki je preveč videl.
Februarja sta na pogovor prišla lavreata Združenja Manager Jože Mermal, dobitnik priznanja za življenjsko delo na področju managementa, in Tomaž Berločnik, manager leta 2019.
Januarja smo v skednju Škrabčeve domačije doživeli živ, zavzet, tudi poglobljen večer.
Dogodki 2019
27. novembra smo v skednju Škrabčeve domačije preživeli prijeten večer z dr. Matejo Ratej in prof. dr. Božidarjem Jezernikom.
V četrtek, 17. oktobra, se je v skednju Škrabčeve domačije o svoji razgibani novinarski poti razgovoril Edvard Žitnik brez kamere in radijskega mikrofona.
Septembra smo v skedenju Škrabčeve domačije preživeli prijeten večer izbranega komuniciranja s triom Bojana Leskovar, Leon Magdalenc in Tomaž Perovič.
V četrtek, 20. junija, ob 19. uri je v skedenj Škrabčeve domačije v Hrovači prišel Aleksander Čeferin, predsednik UEFA.
V četrtek, 28. marca 2019 je v skednju Škrabčeve domačije svoje bogate življenjske izkušnje in intelektualno briljanco v pogovoru z Vesno Milek delila antropologinja dr. Svetlana Slapšak.
V četrtek, 21. februarja 2019, smo v skedenju Škrabčeve domačije v Hrovači imeli predvečerno uro slovenščine. Bogato znanje, ki ga premoreta dr. Kozma Ahačič in Boštjan Gorenc – Pižama, je preverjala Jedrt Jež Furlan.
9. januarja 2019 smo v skednju Škrabčeve domačije gostili predsednika Vlade RS, Marjana Šarca.
Dogodki 2018
Izteka se mesec, ki je s spominom na konec prve svetovne vojne prav posebej zaznamoval Škrabčevo dediščino, saj je v tistem času ugasnilo tudi življenje jezikoslovca p. Stanislava Škrabca. Posvetili smo se tematiki, ki je blizu vojni – in bližja našemu času.
V sredo 19. septembra je potekal pogovor med Miho Mazzinijem in Mihom Šaleharjem v skednju Škrabčeve domačije.
69 receptov za fižolovo jed v knjigi Andreje Škrabec smo predstavili 6. 9. na Škrabčevi domačiji!
V petek, 11. maja 2018 smo v skednju Škrabčeve domačije preživeli čudovit večer s kraljem detektivk Jojem Nesbøjem in Ksenijo Horvat, novinarko in televizijsko voditeljico.
Življenjska zgodba Milene Zupančič v knjigi Kot bi Luna padla na Zemljo se odpravlja na pomladno popotovanje po deželi.
Kitaro je pustil doma, da ga ni zapeljo v muziko: v Hrovačo je prišel na pogovor in povedati je imel veliko.
Naravnost iz Južne Koreje, kjer za časnik Delo spremlja zimske olimpijske igre, nam prinaša sveže vtise poznavalka azijske celine.
Škrabčeva domačija se je v novo leto odprla s širokim stasom in gromkim glasom najvidnejšega slovenskega komediografa.
Dogodki 2017
V predadventno vzdušje je k nam prišel pater dr. Karel Gržan, v besedo mu je z vprašanji segal Peter Frankl.
V ponedeljek 18. septembra se je v skedenju Škrabčeve domačije z Borutom Pahorjem o njegovih novih poklicnih izzivih in osebnih prelomnicah pogovarjala strokovnjakinja za odnose z javnostmi in novinarka Nina Orel.
Pred dnevom državnosti smo se na Škrabčevi domačiji posvetili vlogi in delu nadškofa dr. Alojzija Šuštarja v obdobju slovenske osamosvojitve in demokratizacije.
V sredo 24. maja smo pokukali v zakulisje televizijske Recepcije z Marušo Majer, Luko Cimpričem in gostiteljico Lucijo Ćirović.
Počaščeni smo, da smo v četrtek, 20. aprila 2017, v skednju Škrabčeve domačije gostili Njeno imperialno in kraljevsko visokost Camillo Habsburg-Lothringen, nadvojvodinjo Avstrije in princeso Toskane.
Drugi ponedeljek v mesecu aprilu so Škrabčevo domačijo ogreli vrhunski igralci Rokometnega kluba Riko Ribnica, ki so in ki še pišejo zgodovino slovenskega rokometa na olimpijadah in mednarodnih prvenstvih – veterana Beno Lapajne in Tomaž Tomšič, aktualna državna reprezentanta Nik Henigman in Jan Grebenc – ter zvedavi spraševalec Miha Šalehar.
Stojan Petrič. Vedno v središču dogajanj slovenskega gospodarstva. Uspešen. Izzivalen. In zdaj, po štirih desetletjih dela, v obsežni avtobiografiji Damoklejev meč tudi neposreden. V sredo 22. marca se je Stojan Petrič v skednju Škrabčeve domačije predstavil tudi kot odprt sogovornik v družbi prof. dr. Janeza Prašnikarja in Petre Kovič.
21. februarja smo obeležili dan materinščine, ko se s posebnim ponosom in čustvenostjo izražamo o slovenščini. Včasih tudi v slovenščini če nam le ne zmanjka besed.
V torek, 24. januarja 2017, smo v skednju Škrabčeve domačije gostili večer v znamenju Žižka. Z nami so bili založnik Luka Novak, filmski kritik in televizijski voditelj mag. Marcel Štefančič, jr., ter filozof dr. Stojan Pelko, ki se podpisuje tudi pod priredbo in prevodom Žižkovih vicev v slovenski jezik.
Dogodki 2016
V skedenj Škrabčeve domačije v sredo, 23. novembra 2016, ob 18. uri prihaja Iztok Simoniti s svojo knjigo Deus Vult, o vrednotah kristjanov. O vsebini knjige se bo z avtorjem pogovarjala esejistka in pesnica Meta Kušar.
Oktobrski večer v skednju Škrabčeve domačije je gostil poslanca Državnega zbora Republike Slovenije mag. Mateja Tonina in prof. dr. Mojmirja Mraka.
V izdihu poletja smo v skednju Škrabčeve domačij gostili literarnega zgodovinarja, teoretika in kritika akad. Janka Kosa.
V četrtek, 16. junija 2016, smo se v skednju Škrabčeve domačije pogovarjali o drobnih sledeh, ki odkrivajo in napovedujejo velike trende.
V mesecu maju smo v skednju Škrabčeve domačije gostili Matevža Lenarčiča s katerim se je pogovarjal novinar Gorazd Suhadolnik.
Akad. dr. Tine Hribar in dr. Ali Žerdin sta se nekaj tednov pred 25. obletnico osamosvojitve pogovarjala o dr. Francetu Bučarju ter njegovi vlogi v procesih naše državnosti.
Kardinal Franc Rode si je za škofovsko geslo izbral Trubarjevo misel stati inu obstati. Čeprav ob izbiri gesla bržkone ni mislil nase, ga je v njem mogoče prepoznati. Le redkim je v javni zavesti uspelo obstati tako trdno kot kardinalu Rodetu – in redki so tisti, ki zmorejo kljub toliko različnim mnenjem in sodbam stati na svojem mestu. O življenju in delu, preteklosti in prihodnosti ter veri in dvomu se je s kardinalom Rodetom pogovarjala Manca G. Renko v sredo, 30. marca 2016, v skednju Škrabčeve domačije.
Tomaž Domicelj in Bernarda Žarn, njegova gostiteljica in sogovornica v imenu Škrabčeve ustanove, sta večer posvetila slovenščini, ki jo pojemo, govorimo in čutimo vsak dan.
Dr. Božo Repe, avtor obširne monografije Milan Kučan, prvi predsednik, gost Škrabčeve domačije skupaj z gospodom Milanom Kučanom. Pogovor med njima usmerjala in vodila Darja Groznik.
Dogodki 2015
Gost Škrabčeve domačije bo po letu dni spet dr. Peter Čeferin s svojo novo knjigo 100 sodnijskih. Na srečanje z njim vas vabimo v četrtek, 12. novembra 2015, ob 18. uri. Vznemirljivi preplet pravniških in življenjskih zgodb iz polstoletne odvetniške kariere mu bo pomagala razkriti sogovornica Miša Molk.
Miha Mazzini in Miha Šalehar. Priljubljena poznavalca in soustvarjalca javnega mnenja sta svoje jezične darove družila in brusila pred skupno publiko v skednju Škrabčeve domačije.
O povezavah med ljubeznijo, revolucijo, strastjo in politiko s Srećkom Horvatom in Manco G. Renko.
Magija za realiste. Devetnajst esejističnih premišljanj Irene Štaudohar o bistvenih zadevah življenja. Med njimi je v skednju Škrabčeve domačije skupaj z avtorico vodil dr. Samo Rugelj, publicist, urednik in založnik. Vabljeni!
Gostili antropologinjo dr. Vesno Vuk Godina, ki svoje strokovno mnenje v javnosti podaja neprizanesljivo, odkrito pa deli z njo tudi težke osebne preizkušnje. Čeprav s svojo neposrednostjo v ljudeh sproža burne odzive, ostaja neomajno zvesta sebi ter pogumno ohranja svojo znanstveno integriteto in pokončno življenjsko držo.
Škrabčeva ustanova je med februarskim praznikom maternih jezikov in praznikom poezije v marcu gostila pesnika Aleša Štegra. Z njim se je o jeziku ter njegovem mestu v poeziji, prozi in prevajanju pogovarjala Tina Košir Mazi.
V skedenju Škrabčeve domačije ikona jugoslovanske kinematografije, srbski igralec Ljubiša Samardžić.
Miran Potrč in dr. Ciri Ribičič o svojih bogatih spominih na polpreteklo obdobje.
Dogodki 2014
Dr. Peter Čeferin, legenda med odvetniki, z odmevnimi primeri in najdaljšim odvetniškim stažem pri nas, je v kratkem času poslal med bralce kar tri knjige prigod in izkušenj s svoje bogate življenjske poti: Moje odvetniško življenje, Valat in Moje zgodbe. Slikovite zapise, v katerih minimalistično zgošča svoje življenje, bo še slikoviteje in zgovorno oživil v pogovoru s Carmen L. Oven. Vabljeni v sredo, 26. novembra 2014, ob 18. uri v skedenj Škrabčeve domačije.
S svojo trideseto pesniško zbirko Biti človek je bil gost Škrabčeve domačije pesnik, romanopisec, esejist in prevajalec, akademik Ciril Zlobec. Z njim se je pogovarjala televizijska voditeljica in zanosna bralka Bernarda Žarn.
Izhodišče za pogovor je izid knjige Slava – kup težav in razočaranj? novinarke Sonje Javornik, ki že več kot dve desetletji spremlja zvezdniško sceno iz prve vrste. O tem, kaj potrebuje nekdo, da postane zvezda, ali na tako malem trgu, kot je Slovenija, sploh lahko govorimo o zvezdniškem sistemu in kakšno je v resnici zvezdniško življenje, sta spregovorila tudi Jan Plestenjak in Saša Lendero, nedvomno dve med najbolj sijočimi zvezdami na našem estradnem nebu. Pogovor je vešče usmerjala Vesna Milek.
Katarina Čas in Jan Cvitkovič gosta aprilskega večera v skednju Škrabčeve domačije.
Z dr. Zdenkom Roterjem je o njegovi knjigi Padle Maske, ki razkriva mnoga zakulisja povojne socialistične in sedanje samostojne Slovenije, vodil pogovor Peter Frankl, glavni urednik in direktor Časnika Finance.
Ustanova patra Stanislava Škrabca je na predvečer svetovnega dneva maternih jezikov pripravila pogovor o dvojini v slovenskem jeziku, poeziji in življenju nasploh.
Je Evropa dinozaver ali gazela? Se ideja o skupni Evropi podira? Kaj je vezivno tkivo evropske skupnosti?
Dogodki 2013
Gostje so se z voditeljico pogovornega večera, novinarko Petro Kerčmar, v znamenju potrošniških trendov pogovarjali tudi o tem »Kakšni so trendi slovenskih voditeljev dialoga?«..
Pogovor z dr. Mirom Cerarjem, ki ga bo vodila dr. Manca Košir, o njegovi knjigi Pamet v krizi: Razmišljanja o miselnih, čustvenih in duhovnih izzivih sodobnega človeka.
Premierno predstavili knjigo dr. Mateje Ratej Človek v času. Pogovor z avtorico je vodil Ervin Hladnik Milharčič.
Gostili smo ilustratorko Jelko Reichman, ki s svojo srčnostjo kot častna botra bdi nad novim vrtcem v Ribnici.
Boris Cavazza in Vesna Milek o biografskem romanu Cavazza, o avtobiografskih utrinkih, izkušnjah sodelovanja in še o marsičem drugem pod taktirko Boštjana Narata v skednju Škrabčeve domačije.
Gostja aprilskega večera na Škrabčevi domačiji je bila Miša Molk, medijska ikona, televizijska urednica in voditeljica, nekdaj prva dama slovenskega izbora evrovizijske skladbe, ki že več kot dve desetletji vešče zapeljuje gledalce. Vešče pa je včeraj s svojim šarmom, življenjsko iskrivostjo in iskrenostjo zapeljevala zbrane obiskovalce večera.
O ribniškemu rojaku in zadnjemu kranjskemu deželnemu glavarju dr. Ivanu Šusteršiču.
»Ko iščeš sebe, iščeš materni jezik.« Pogovor Gorana Vojnovića, Esada Babačića in Boštjana Narata v skednju Škrabčeve domačije ob svetovnem dnevu maternih jezikov.
O značilnostih delovnih sredin, katere vrednote so njihovo gonilo, o etičnih načelih njihovih menedžerjev, o pomembnosti dobička v socialnem podjetništvu je bila tema prvega januarskega pogovora v osrčju dežele suhe robe.
Dogodki 2012
Ali Žerdin in Aleksander Lucu sta se v skednju Škrabčeve domačije pogovarjala o omrežjih moči.
Ustanove patra Stanislava Škrabca je podelila štipendije deveti generaciji odličnih študentov slovenistike, slavistike, klasične filologije in splošnega in primerjalnega jezikoslovja. Štipendije sta podelila p. dr. Edvard Kovač, član uprave Škrabčeve ustanove, ter častni gost podelitve akad. Tomaž Šalamun.
Anthropos, časopis za psihologijo in filozofijo ter za sodelovanje humanističnih ved, ki ga izdaja Slovensko filozofsko društvo in Društvo psihologov Slovenije, vabi na Škrabčevo domačijo v Ribnico na mednarodni simpozij z naslovom »Čemu filozofija v ubožnem času«. Na simpoziju, ki bo evalviral in diagnosticiral aktualno stanje ter vlogo in pomen filozofije kot osrednje humanistične vede, bodo nastopili ugledni mednarodno priznani strokovnjaki.
O italijanski politiki, politiki antantnih sil ter o tajni mednarodni pogodbi med Italijo med antantnimi državami v času prve svetovne vojne se je z dolgoletnim dopisnikom RTV Slovenija iz ZDA, urednikom, svetovalcem misije OVSE na Kosovu, rektorjem univerze AAB v Prištini in avtorjem knjige Sacro egoismo dr. Urošem Lipuščkom v skednju Škrabčeve domačije pogovarjal prof. dr. Božo Repe, zgodovinar, publicist, profesor na FF UL.
Občinstvo skednja Škrabčeve domačije je navdušil dr. France Bučar. Z njim je vodila pogovor dr. Rosvita Pesek.
O stanju in izzivih novinarstva so v skednju Škrabčeve domačije razpravljali Nataša Briški, Jurij Gustinčič in Ervin Hladnik Milharčič. Okroglo mizo, ki jo je vodila Andreja Škrabec, je pripravil Inštitut Novum.
V devetdesetih letih prejšnjega stoletja smo vstopili v informacijsko dobo. Pretok in manipulacija informacij sta odločilno vplivata na način življenja. Bivanjski vzorci se v zadnjih dvajsetih letih korenito spreminjajo, posameznik ima lahko več domov ali nobenega, pojavljajo se nove oblike družin in zakonskih skupnosti.
Gost aprilskega večera je bil vsestranski ustvarjalec Branko Đurić-Đuro, ki je navdušil zbrane v skednju Škrabčeve domačije.
Dr. Anton Jamnik in dr. Branko Senegačnik sta s filozofskega, teološkega in kulturološkega vidika orisala pomen in vrednost Škrabčevega odkritja performativa.
Dr. Anton Jamnik in dr. Branko Senegačnik s filozofskega, teološkega in kulturološkega vidika o p. Stanislavu Škrabcu in njegovem odkritju performativa 22. 3. ob 19. uri v skednju Škrabčeve domačije.
Dogodki 2011
Igor Omerza je v skednju Škrabčeve domačije je predstavil svojo novo knjigo Od Belce do Velikovca ali Kako sem vzljubil bombo, pogovor z njim je vodil Ali Žerdin.
Ustanova patra Stanislava Škrabca je včeraj na novogoriški Kostanjevici podelila štipendije osmi generaciji izbranih študentov slovenistike, slavistike in klasične filologije ter nagrado za dosežke na področju slovenističnega jezikoslovja znanstveni svetnici in izredni profesorici prof. dr. Majdi Merše.
Zgodovinar dr. Jože Pirjevec je bil gost prvega letošnjega jesenskega večera v skednju Škrabčeve domačije. Številčni publiki je predstavil eno najopaznejših političnih osebnosti 20. stoletja – Josipa Broza Tita. Pogovor z uglednim zgodovinarjem je vodil Tine Logar, urednik najnovejše Pirjevčeve knjige z naslovom Tito in tovariši, ki je služila kot povod in izhodišče za pogovor.
V polno zasedenem skednju Škrabčeve domačije z izbranimi gosti je potekal pogovor o sporočilu, pomenu in pomenljivosti eseja Dvignite se!, pod katerega se podpisuje francoski diplomat, dosmrtni ambasador, nekdanji taboriščnik, borec francoskega odpora in agent, ki je sodeloval pri osnutku Splošne deklaracije o človekovih pravicah iz leta 1948, Stéphane Hessel.
V epohi, ki je vse bolj razkosana in razrvana, Hesselove vrstice netijo ogenj zavedanja in nudijo prepotrebno oporo inteligibilni, emotivno zreli drži odgovornega državljana. Stéphana Hessela slovenski bralec prepoznava kot enega tvorcev Splošne deklaracije o človekovih pravicah, ki s človeškim dostojanstvom in z dramljenjem zavesti o neodtujljivih pravicah na čelu dviguje prapor svobode, pravičnosti in, ne nazadnje, sporočila miru. Besedilo, ki historično izkustvo opre na politično analizo, empatijo in neogibno potrebo po revolucionarnem refleksu (še posebej v veku, ki se brezsramno vdaja letargiji), bo ogovorilo široko bralsko občestvo. Po njem bi smel seči slehernik, ki doumeva vrednote, kakor jih deklarirajo demokracije, in v istem pogled upira v skrivnostno, brezdanje brezno preračunljivih potez sodobnih oligarhij.
Premierna predstavitev najnovejše monografije dr. Jerce Legan Cvikl z naslovom RAZGALJENI: medijski fenomen elit v Sloveniji je privabila v skedenj Škrabčeve domačije številno občinstvo, ki so z zanimanjem prisluhnili živahnemu pogovoru o elitah in medijski reprezentaciji le-teh.
Knjiga Obleka – kaj, kdaj, kako avtorice Lee Pisani je bila povod za živahen klepet v skednju Škrabčeve domačije o kulturni oblačenja. O stilih, pravilih in navadah oblačenja je znanje Lee Pisani s svojimi bogatimi izkušnjami dopolnjevala Bernarda Jeklin. Spretno, napeto in sproščeno pa je med poznavalkama oblačilne kulture kot voditeljica pogovora krmarila Bernarda Žarn.
Bogdana Herman je z ljudsko pesmijo o dolini Ribnice dala uvodni takt dogodku Slovenska slovstvena folklora: umetnost slovenskih narečij, s katerim je Škrabčeva ustanova obeležila svetovni dan maternega jezika.
Doprsni kip enega izmed najpomembnejših jezikoslovcev slovenistov p. Stanislava Škrabca je v soboto, 8. januarja 2011, pred množico zbranih na Erjavčevi ulici na aleji slavnih mož odkril akad. prof. dr. Jože Toporišič, blagoslovil pa nekdanji kostanjeviški gvardijan ter ustanovitelj in prvi predsednik Škrabčevega odbora p. Niko Žvokelj.
Dogodki 2010
V skednju Škrabčeve domačije so se o Adamu Smithu in svežini ter aktualnosti njegovega Bogastva narodov pogovarjali poznavalci avtorja, politične ekonomije in filozofije: mag. Bernard Brščič, prof. dr. Bogomir Kovač, prof dr. Igor Pribac in dr. Neda Pagon.
Bodite obveščeni o naših dogodkih
Z vašimi podatki ravnamo odgovorno.
V sredo 25. oktobra 2017 smo v skedenju Škrabčeve domačije zaužili dvojno dozo optimizma in samozavesti v pogovoru med dr. Noahom Charneyem in Valentino Smej Novak.